xplority.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii biznesu, technologii, mody i urody.

Dom i Ogród

Czy przesadzać kwiaty po zakupie? W jaki sposób to robić?

Czy przesadzać kwiaty po zakupie? W jaki sposób to robić?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy przesadzać kwiaty po zakupie. Oczywiście, że należy to robić, bowiem kupiona roślina przeważnie jest w ziemi startowej. Lepiej przesadzić ją do żyźniejszej. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób robić to najlepiej.

Kwiaty w doniczce

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak przesadzać kwiaty doniczkowe. Warto na samym początku dowiedzieć się, dlaczego trzeba to robić. Okazuje się, że przesadzanie roślin jest bardzo ważną, a także potrzebną czynnością. W praktyce jest tak, że bez tego rośliny przestają odpowiednio się rozwijać. Dużo słabiej rosną, a dodatkowo są podatniejsze na wszelakie choroby. Z tego powodu każdy powinien przesadzić zakupiony kwiat w doniczce. Najlepiej do tego celu zastosować wysokiej jakości glebę. Dzięki temu roślina będzie o wiele lepiej się rozwijać. Dobrej jakości glebę można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Zawsze najlepiej postawić na sprawdzonego producenta, gdyż jakość jest najważniejsza.

Przesadzanie kwiatów

Pierwszy raz roślinę należy przesadzić tuż po jej zakupie. Jest to wskazane, bowiem kupiona roślina prawie zawsze znajduje się w ziemi startowej. Aby zapewnić jej właściwe warunki wzrostu, trzeba przesadzić kwiat do nowej oraz odpowiednio większej doniczki. Powinna być większa przeważnie o około 4-5 centymetrów. W przypadku, gdy kwiat jest sporej wielkości, doniczka powinna być większa nawet o około 10 centymetrów. Wymagany jest też keramzyt, a także podłoże przeznaczone do konkretnej rośliny. Trzeba o tym pamiętać, bowiem podłoże do sukulentów bądź kaktusów zawsze ma inny skład niż do kwiatów kwitnących bądź palm. W praktyce okazuje się, że nawet storczyki, które są niechętnie przesadzane, zdecydowanie tego potrzebują.

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Bardzo dużo osób zastanawia się, od czego należy zacząć przesadzanie kwiatów. Okazuje się, że starsze rośliny przesadza się nie częściej niż co dwa bądź trzy lata. Natomiast młodsze okazy można przesadzać nawet co dwanaście miesięcy. Ma to związek z ich szybkim wzrostem, o czym niestety nie każdy pamięta. Warto dodać, że korzenie wypełniają szczelnie doniczkę, co nierzadko doprowadza do gnicia korzeni bądź ich obsychania.

Dlatego najlepszym wyborem jest zrobienie tego w czasie wiosny. W przypadku, gdy doniczka jest startowa bądź zrobiona z miękkiego plastiku przeważnie wystarcza ściśnięcie jej parę razy w celu poluzowania ziemi, co jest bardzo istotne w takim procesie. Kolejno trzeba delikatnie wyciągnąć roślinę, a dodatkowo przesadzić do uprzednio przygotowanej nowej doniczki. Jest to bardzo łatwy proces. Każdy jednak powinien pamiętać o tym, że doniczka musi mieć małą dziurkę. W ten sposób nadmiar wody zostanie usunięty do podstawki. Kolejno na dno należy nasypać zakupiony keramzyt. Zapewni to korzeniom o wiele lepszego napowietrzenia. Dzięki temu roślina powinna o wiele lepiej rosnąć, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi. Warto wiedzieć o tym, że dobrej jakości ziemię do doniczek można zakupić w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym.

Udostępnij