xplority.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii biznesu, technologii, mody i urody.

Moda i Uroda

Oznaczenia na metkach – jak odczytywać i intepretować symbole?

Oznaczenia na metkach – jak odczytywać i intepretować symbole?

Na pierwsze rzut oka mogłoby się wydawać, że nastawienie prania jest czymś prostym. W końcu wystarczy uzupełnić detergenty, włożyć ubrania do pralki, a następnie włączyć odpowiedni program, a pralka wykona swoją pracę. Natomiast należy pamiętać o tym, że ubrania mają odpowiednie oznaczania na metkach, które są bardzo ważnymi elementami. Pozwalają na uniknięcie takich kwestii jak skurczenie ubrań, rozciągnięcie swetra czy zniszczenie ulubionej bluzki z koronki.

Co oznaczają oznaczenia na metkach ubrań?

Każda część garderoby, niezależnie od tego, czy jest to bluzka, spodnie czy marynarka, ma swoją specyfikację pielęgnacji, która znajduje się na metce. Producenci ubrań zazwyczaj posługują się pięcioma podstawowymi symbolami, które odnoszą się do prania, suszenia, wybielania, prasowania oraz prania chemicznego.

Symbole na metkach są cennymi wskazówkami, które pozwalają na szybkie pogrupowanie ubrań na to, jaki powinien być ich sposób prania, suszenia oraz prasowania. Stosowanie się do oznaczeń na metkach ubrań pomoże lepiej zadbać o ulubione rzeczy. Ponadto nie będziesz ryzykować niszczenia delikatnych sukienek, bluzeczek, płaszczy czy marynarek.

Pranie oznaczenia – co symbolizują?

Jeżeli chodzi o oznaczenia, które dotyczą prania, to są one zawsze umieszczone na pierwszym miejscu. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, czy bezpiecznie można wybrać ubranie w pralce, czy powinno być one prane ręcznie. Jeżeli na metce zobaczysz symbol, który przedstawia rękę w miejsce, oznacza to, że ubranie powinno być wybrane w sposób ręczny. Oczywiście, jeżeli masz pralkę z programem „pranie ręczne”, to możesz spokojnie włożyć ubranie do bębna.

Bardzo ważne symbole prania to te, które wskazują, w jakiej temperaturze powinno być wybrane ubranie. Piktogramy wskazujące na to, przedstawiają miskę z wodą, w której narysowane są odpowiednie kropeczki. Jedna kropka oznacza pranie w 30˚C, dwie kropki oznaczają możliwość prania ubrań w temperaturze 40˚C, trzy kropki dają możliwość prania w temperaturze 60˚C oraz cztery kropki, które pozwalają na pranie w 90˚C.

Ponadto piktogramy związane z praniem mogą mieć również poziome kreski, które oznaczają stopień ostrożności, który należy zachować podczas prania. Są tutaj dwa stopnie, które wskazują na bardzo delikatne pranie lub delikatne pranie.

Jakie inne symbole dotyczące ubrań występują na metkach

Kolejnymi symbolami są te, które dotyczą czyszczenia chemicznego. Zazwyczaj oznaczone są one pustym okręgiem. Jeżeli jest on przekreślony, oznacza to, że pranie chemiczne jest odradzane i może zniszczyć delikatną tkaninę. W pustym okręgu mogą pojawiać się oznaczenia literowe, takie jak:

– A – można czyścić we wszystkich rodzajach rozpuszczalników
– P – można czyścić na sucho, bez użycia rozpuszczalników
– F – zalecane jest czyszczenie suche w roztworze węglanu lub benzynie
– W – dozwolone czyszczenie na mokro.

Następne oznaczenia na metkach to te dotyczące suszenia. Zazwyczaj przybierają one kształt kwadratu, który jeżeli jest pusty, oznacza konieczność unikania suszarek bębnowych czy pralko-suszarek, a jeśli jest przekreślony, to suszenie jest zabronione.

Ostatnim rodzajem są oznaczenia dotyczące prasowania. Jeżeli symbol żelazka nie jest przekreślony, to tkanina może być prasowana w bezpieczny sposób. Podobnie jak w przypadku oznaczeń prania, maksymalna temperatura oznaczana jest kropkami wewnątrz rysunku. Im więcej kropek, tym bardziej musi być rozgrzane żelazko.

Udostępnij