xplority.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii biznesu, technologii, mody i urody.

Biznes i Finanse

Program Mój Prąd – na czym polega?

Program Mój Prąd – na czym polega?

Nie od dziś wiadomo, że energia elektryczna staje się z roku na rok coraz droższa. Wpływa to oczywiście na kondycję wielu gospodarstw domowych, które muszą przeznaczać coraz większe środki na opłacenie rachunków za prąd. Właśnie z tego powodu powstał specjalny rządowy program Mój Prąd, który ma na celu ułatwić życie wielu Polaków. Na czym ten program polega i jak można z niego skorzystać?

Czym jest program Mój Prąd?

Rozwój technologiczny spowodował, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu zróżnicowanych źródeł energii. W Polsce dominuje oczywiście energetyka węglowa, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby energię elektryczną pozyskiwać z wiatru, wody czy też ze słońca. Oczywiście postawienie nawet niewielkiej elektrowni wodnej lub wiatrowej dla przeciętnego gospodarstwa domowego jest niewykonalne, lecz instalacja fotowoltaiczna staje się coraz częściej osiągalna.

Program Mój Prąd powstał po to, aby zachęcić Polaków do inwestowania w urządzenia pozwalająca produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Oczywiście na samych zachętach się nie kończy, ponieważ program ten oferuje inwestorom bardzo wymierne korzyści finansowe. Dzięki niemu można uzyskać dofinansowanie zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej sięgające nawet 50% jej ceny. Co więcej, dotacja ta zwolniona jest z podatku, a nawet można ją odliczyć, jeśli skorzysta się z ulgi termomodernizacyjnej. Jak zatem widać, jest to naprawdę bardzo ciekawa oferta dla osób, które chciałyby wyposażyć swoje gospodarstwo domowe w taką instalację.

Kto może skorzystać z programu Mój Prąd?

Choć program Mój Prąd wydaje się naprawdę bardzo atrakcyjny, to jednak zapewne wiele osób zastanawia się, kto dokładnie może z niego skorzystać. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie? Dofinansowanie skierowane jest do wszystkich osób fizycznych, które chcą wykorzystywać wytworzoną energię do własnych potrzeb. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest posiadanie ważnej umowy z operatorem sieci dystrybucyjnej. Niezwykle istotnym warunkiem jest to, że dopłata może być uzyskana tylko dla nowych instalacji. Nie ma możliwości rozbudowania już istniejącej fotowoltaiki, wykorzystując do tego celu dopłatę.

Jak uzyskać dofinansowanie i skorzystać z programu Mój Prąd?

Skoro wiadomo już, czym jest program Mój Prąd, a także kto może uzyskać tego rodzaju dofinansowanie, warto się teraz na koniec dowiedzieć, w jaki sposób można je dostać. Jakie trzeba spełnić formalności? Tak naprawdę cały proces zrealizować można w czterech krokach. Po pierwsze należy zakupić instalację fotowoltaiczną i ją zamontować. Następnie trzeba zgłosić się do zakładu energetycznego i zamontować licznik.

Bardzo ważne jest także to, aby podpisać z dystrybutorem energii umowę o przyłączeniu instalacji do sieci elektrycznej. Ostatnim krokiem jest złożenie wniosku do programu na specjalnej stronie internetowej. Jakie dokumenty trzeba posiadać do złożenia wniosku? Oczywiście kluczowe jest posiadanie faktury zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, lecz także zaświadczenie od operatora cieci dystrybucyjnej o montażu licznika i przyłączeniu do sieci.

Więcej informacji: https://litowe.pl/moj-prad/

Udostępnij