xplority.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii biznesu, technologii, mody i urody.

Biznes i Finanse

Czym są finanse behawioralne?

Czym są finanse behawioralne?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czym są finanse behawioralne. Okazuje się, że jest to dziedzina dzisiejszych finansów, a ponadto najszybciej rozwijający się ich nurt. Warto dowiedzieć się, czym konkretnie są finanse behawioralne.

Współczesne finanse

Należy wiedzieć o tym, że finanse behawioralne, stosując narzędzia psychologii, analizują wszelkie problemy w kwestii podejmowania decyzji uczestników rynku finansowego. Trzeba też wiedzieć, że finanse behawioralne wzięły swój początek jako sprzeciw dla standardowych teorii finansów, których początek wziął się w XVII oraz XVIII wieku. Warto dowiedzieć się, jak brzmi definicja finansów behawioralnych. W praktyce jest tak, że są one jednym z najszybciej rozwijających się nurtów we współczesnej ekonomii. Finanse behawioralne łączą w sobie wiedze z zakresu ekonomii, psychologii, a także finansów. Obecnie coraz częściej są stosowane. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że finanse behawioralne są jednym z najszybciej rozwijających się nurtów obecnej ekonomii światowej.

Finanse

Wiele osób zastanawia się, jaki jest rys historyczny finansów behawioralnych. Dobrze też dowiedzieć się o teorii perspektywy. Jak się okazuje, obecna teoria ekonomii oparta jest przede wszystkim na koncepcji racjonalnych wyborów dokonywanych przez ludzi. Co istotne, stworzono definicję człowieka racjonalnego, czyli homo oeconomicus. Mowa tutaj o człowieku ekonomicznym, który zakłada, że działanie ludzkie jest racjonalne. Z tego powodu dąży więc zawsze do jak najlepszych zysków, a ponadto dokonywania wyborów ze względu na wartość ekonomiczną wszystkich rezultatów takowych wyborów.

W obecnych czasach coraz częściej mówi się o finansach behawioralnych. Niewątpliwie jest to także przyszłość w ekonomii. Dlatego dobrze wiedzieć, czym są takie finanse. Co ciekawe, w połowie XX wieku zaczęły pojawiać się pewne wątpliwości. W tamtym czasie zauważono, iż na wszelkie decyzje ekonomiczne człowieka ma wpływ nie tylko sam rachunek ekonomiczny. Do tego trzeba doliczyć również czynniki psychologiczne. Dlatego decyzje podejmowane przez ludzi nie zawsze są w pełni racjonalne.

Finanse behawioralne

Bardzo dużo osób zastanawia się, co oznacza termin finansów behawioralnych. Okazuje się, że istnieje dość dużo definicji takiego pojęcia, jednakże praktycznie wszystkie łączą wspólne elementy. Trzeba w tym miejscu wymienić np. aspekt psychologiczny, problem podejmowania decyzji, a dodatkowo nieracjonalność uczestników rynków finansowych, czyli inwestorów.

Nie można też zapomnieć o zagadnieniu efektywności rynku. Jeżeli celem jest wiedza o definicji finansów behawioralnych, trzeba przede wszystkim połączyć wspólne ich cechy. Dlatego można przyjąć definicję, iż finanse behawioralne są dziedziną dzisiejszych finansów, która stosując narzędzia psychologiczne, analizuje problem podejmowana decyzji uczestników wszelakich rynków finansowych na świecie. Zauważone są w tym przypadku pewne odstępstwa od racjonalności. Nierzadko wpływają one na efektywność rynku finansowego, co budzi wiele kontrowersji.

Udostępnij