xplority.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii biznesu, technologii, mody i urody.

Biznes i Finanse

Jak poprawić płynność finansową firmy?

Jak poprawić płynność finansową firmy?

Jeżeli płynność finansowa Twojej firmy jest zagrożona, pod znakiem zapytania stają wszystkie dalsze plany. Bez płynności finansowej nie zapłacisz pracownikom, nie uregulujesz należności za zaciągnięte zobowiązania, a już na pewno nie będziesz mógł pozwolić sobie na rozwój i inwestycje. Na szczęście utrata płynności finansowej to nie sytuacja bez wyjścia. Dowiedz się, co możesz zrobić, by poprawić płynność finansową firmy!

Sposób pierwszy: monitoring

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywistością, rzetelne monitorowanie przychodów i rozchodów to skuteczny sposób, by wcześnie wykryć pojawiające się zagrożenie związane z płynnością finansową. Mając stały i aktualny wgląd w finanse firmy, będziesz w stanie odpowiednio szybko zareagować, kiedy tylko pojawią się problemy.

Sposób drugi: pilnuj terminów płatności

Oferowanie klientom odroczonej płatności nie jest niczym złym, a wręcz może zwiększyć konkurencyjność Twojej firmy i zapewnić Ci większe zarobki, należy się do tego jednak odpowiednio przygotować. Zwracaj uwagę szczególnie na kontrahentów, którzy po raz pierwszy korzystają z odroczonej płatności – zwróć uwagę na to, czy spłacają należność najszybciej, jak tylko mogą, czy też czekają do ostatniej chwili. Jeśli jednak przekraczają termin spłaty, zwróć na to uwagę i następnym razem poważnie przemyśl, czy chcesz ryzykować problemy finansowe, czy lepiej zaproponować klientowi krótszy okres spłaty, a nawet przedpłatę.

Sposób trzeci: sprawdzaj nowych kontrahentów

Jeżeli nie masz pewności, czy nowy klient jest godny zaufania, zweryfikuj jego sytuację finansową, na przykład w BIK. Z ostrożnością podchodź do dużych kontraktów zawieranych z nieznanymi wcześniej podmiotami.

Sposób czwarty: korzystaj z finansowania faktur

W sytuacji, gdy płynność finansowa Twojej firmy jest zagrożona lub wręcz już jej nie masz, nadal możesz skorzystać z usługi, która pomoże Ci wyjść na prostą. Finansowanie pojedynczych faktur to prosty sposób na sprzedaż faktur, które wystawiasz klientom, a na których spłatę jeszcze czekasz. 

Jak działa finansowanie pojedynczych faktur?

Wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie pragmago.pl – do wniosku dołącz fakturę, którą chcesz sfinansować oraz uzupełnij dane dotyczące Twojej firmy. Po wstępnej weryfikacji otrzymasz dostęp do Strefy Klienta i kod SMS, który następnie wystarczy wprowadzić w panelu, by potwierdzić realizację usługi. 

Cały proces odbywa się online – zapomnij o staniu w kolejkach i długotrwałym oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku! Co więcej – finansowanie faktur działa na zasadzie cesji wierzytelności, co oznacza, że nie stanowi obciążenia dla Twojej firmy – nie wpływa na zdolność kredytową podmiotu.

Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz sprzedać fakturę, musi ona być niewymagalna – oznacza to, że termin jej płatności nie może upłynąć wcześniej niż za 7 dni od momentu realizacji usługi. 

Dzięki finansowaniu pojedynczych faktur możesz sprzedać zarówno najmniejsze faktury, jak i te o dużej wartości – finansujemy faktury od 500 do 250 000 zł! Co więcej, jeżeli potrzebujesz gotówki już w chwili wystawienia dokumentu sprzedaży – nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić fakturę do finansowania nawet w ten sam dzień!

Sposób piąty: finansowanie faktur na stałe

Jeżeli chcesz na stałe zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową, rozważ skorzystanie z faktoringu online. To usługa, w ramach której zawierasz roczną umowę z faktorem, dodajesz dowolną liczbę odbiorców faktur i otrzymujesz dostęp do limitu faktoringowego. Przyznaną kwotę (od 50 000 do 1 000 000 zł!) możesz wykorzystywać na sprzedaż faktur wystawionych zgłoszonym wcześniej odbiorcom.

Udostępnij