xplority.pl

Blog ogólnotematyczny z kategorii biznesu, technologii, mody i urody.

Dom i Ogród

Co to jest adaptacja strychu w domu jednorodzinnym?

Co to jest adaptacja strychu w domu jednorodzinnym?

Wiele osób zastanawia się, czym jest adaptacja strychu w domu jednorodzinnym. Okazuje się, że jest to świetny sposób na zwiększenie użytkowego metrażu domu. Coraz więcej osób decyduje się na taką opcję. Warto dowiedzieć się, dlaczego adaptacja strychu w domu jednorodzinnym to dobre rozwiązanie.

Na czym polega adaptacja strychu w domu jednorodzinnym?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają kwestie prawne w przypadku adaptacji strychu w domu jednorodzinnym. Jak się okazuje, pozwolenie na budowę jest konieczne w przypadku, gdy adaptacja strychu polega na przeprowadzeniu prac wymagających pozwolenia na budowę. Ponadto jest niezbędne, kiedy budynek, w którym planuje się przeprowadzić roboty budowlane, jest wpisany do rejestru zabytków. Trzeba też wiedzieć o tym, że adaptacja strychu w domu jednorodzinnym dotyczy wielu kwestii właścicielskich.

Okazuje się, że obowiązkowym załącznikiem zarówno do wniosku zgłaszającego, jak i do wniosku o pozwolenie na budowę jest specjalne oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania budynku na wszelkie cele budowlane. W praktyce nie oznacza to jednak, iż człowiek niebędący właścicielem domu może dokonać adaptacji poddasza w domku jednorodzinnym na cele użytkowe, o czym nie każdy pamięta. Jeśli mowa o takim przypadku, wnioskodawca jest zmuszony do dołączeniu do wniosku zgody właścicieli na zmianę przeznaczenia poddasza. Takowy obowiązek dotyczy również współwłaścicieli nieruchomości, którzy muszą posiadać zgodę innych właścicieli.

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają wszelkie formalności w kwestii adaptacji strychu w domu jednorodzinnym. W praktyce sprawa nie jest taka prosta. W przypadku, gdy roboty budowlane w czasie takiego procesu wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, trzeba skierować się z odpowiednim wnioskiem do starostwa bądź urzędu miasta. Należy wypełnić stosowny wniosek na urzędowym formularzu oraz dołączyć do niego trzy egzemplarze projektu budowlanego. Innym wymogiem jest zaświadczenie o wpisaniu autora projektu budowlanego na listę członków odpowiedniej izby samorządu zawodowego. Należy również przygotować oświadczenie o przysługującym prawie do dysponowania nieruchomością na wszelkie cele budowlane. Istotna jest również decyzja o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w przypadku, gdy wymagane jest to przez przepisy o zagospodarowaniu, a także planowaniu przestrzennym, co jest bardzo istotne.

Stosowne dokumenty

Okazuje się, że urząd ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku o adaptację strychu w domu jednorodzinnym. W takowym czasie trzeba być przygotowanym na potencjalne wezwanie do uzupełnienia wszelkich braków formalnych we wniosku. Bardzo dużo osób zastanawia się, kiedy wystarczy zgłoszenie adaptacji poddasza. W przypadku, gdy jest ono w dobrym stanie technicznym, a ponadto nie wymaga przeprowadzenia żadnych robót budowlanych, adaptacja poddasza na pomieszczenie mieszkalne wymaga tylko zgłoszenia tego w stosownym urzędzie. Każdy właściciel domku jednorodzinnego powinien o tym pamiętać.

Udostępnij