Jeżeli płynność finansowa Twojej firmy jest zagrożona, pod znakiem zapytania stają wszystkie dalsze plany. Bez płynności finansowej nie zapłacisz pracownikom, nie uregulujesz należności za zaciągnięte zobowiązania, a już na pewno nie będziesz mógł pozwolić sobie na rozwój i inwestycje. Na szczęście utrata płynności finansowej to nie sytuacja bez wyjścia. Dowiedz się, co możesz zrobić, by poprawić płynność finansową firmy!
Sposób pierwszy: monitoring
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywistością, rzetelne monitorowanie przychodów i rozchodów to skuteczny sposób, by wcześnie wykryć pojawiające się zagrożenie związane z płynnością finansową. Mając stały i aktualny wgląd w finanse firmy, będziesz w stanie odpowiednio szybko zareagować, kiedy tylko pojawią się problemy.
Sposób drugi: pilnuj terminów płatności
Oferowanie klientom odroczonej płatności nie jest niczym złym, a wręcz może zwiększyć konkurencyjność Twojej firmy i zapewnić Ci większe zarobki, należy się do tego jednak odpowiednio przygotować. Zwracaj uwagę szczególnie na kontrahentów, którzy po raz pierwszy korzystają z odroczonej płatności – zwróć uwagę na to, czy spłacają należność najszybciej, jak tylko mogą, czy też czekają do ostatniej chwili. Jeśli jednak przekraczają termin spłaty, zwróć na to uwagę i następnym razem poważnie przemyśl, czy chcesz ryzykować problemy finansowe, czy lepiej zaproponować klientowi krótszy okres spłaty, a nawet przedpłatę.
Sposób trzeci: sprawdzaj nowych kontrahentów
Jeżeli nie masz pewności, czy nowy klient jest godny zaufania, zweryfikuj jego sytuację finansową, na przykład w BIK. Z ostrożnością podchodź do dużych kontraktów zawieranych z nieznanymi wcześniej podmiotami.
Sposób czwarty: korzystaj z finansowania faktur
W sytuacji, gdy płynność finansowa Twojej firmy jest zagrożona lub wręcz już jej nie masz, nadal możesz skorzystać z usługi, która pomoże Ci wyjść na prostą. Finansowanie pojedynczych faktur to prosty sposób na sprzedaż faktur, które wystawiasz klientom, a na których spłatę jeszcze czekasz.
Jak działa finansowanie pojedynczych faktur?
Wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie pragmago.pl – do wniosku dołącz fakturę, którą chcesz sfinansować oraz uzupełnij dane dotyczące Twojej firmy. Po wstępnej weryfikacji otrzymasz dostęp do Strefy Klienta i kod SMS, który następnie wystarczy wprowadzić w panelu, by potwierdzić realizację usługi.
Cały proces odbywa się online – zapomnij o staniu w kolejkach i długotrwałym oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku! Co więcej – finansowanie faktur działa na zasadzie cesji wierzytelności, co oznacza, że nie stanowi obciążenia dla Twojej firmy – nie wpływa na zdolność kredytową podmiotu.
Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz sprzedać fakturę, musi ona być niewymagalna – oznacza to, że termin jej płatności nie może upłynąć wcześniej niż za 7 dni od momentu realizacji usługi.
Dzięki finansowaniu pojedynczych faktur możesz sprzedać zarówno najmniejsze faktury, jak i te o dużej wartości – finansujemy faktury od 500 do 250 000 zł! Co więcej, jeżeli potrzebujesz gotówki już w chwili wystawienia dokumentu sprzedaży – nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić fakturę do finansowania nawet w ten sam dzień!
Sposób piąty: finansowanie faktur na stałe
Jeżeli chcesz na stałe zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową, rozważ skorzystanie z faktoringu online. To usługa, w ramach której zawierasz roczną umowę z faktorem, dodajesz dowolną liczbę odbiorców faktur i otrzymujesz dostęp do limitu faktoringowego. Przyznaną kwotę (od 50 000 do 1 000 000 zł!) możesz wykorzystywać na sprzedaż faktur wystawionych zgłoszonym wcześniej odbiorcom.